Ami eddig még mindig kimaradt.
basel például. Minthogy határváros, a történelem során ide-oda tartozgatott, folyton gazdát cserélt. Van lent a Rajna partján egy zászlórúd svájci, francia és német zászlóval: itt találkozik e 3 ország össze, ez a Dreieck(land). Akárcsak Budapest néhány perem-településsel, Basel is majdnem vagy tényleg össze van épülve a környékkel (mint Csepel, Budafok vagy Budaörs). Riehen például közigazgatásilag is a városhoz tartozik: ha például meg szeretnénk tudni, hány lakosa van Baselnek, így van feltüntetve, hogy mennyi az annyi:
Basel: 165.529 fő
Riehen: 20.604 fő
Bettingen: 1.199 fő
vagyis összesen ... (adja össze mindenki magának...)
A belvárosból villamos (lehet, hogy kombínó) jár ki a város széléig, ahol megfordul a határnál, mint mondjuk a 18-as kimegy Hűvösvölgyig vagy a 41-es Kamaraerdőig. Csak itt nem Kamaraerdő a következő megálló, hanem a német határ...A városban a megállókban kell venni a jegyet, automatából, amin már rajta van az időbélyegző, nem kell külön érvényesíteni. (Megjegyzés: a vasárnap esti színházjegyünk a BlueMan Show-ra aznap este érvényes volt a tömegközlekedésre, annak érdekében, hogy ne mindenki autóval érkezzen)
vagy itt van például az a szintén svájci specialitás, hogy ha különböző kérdésekben népszavazást írnak ki, akár csak a kantonon belül, akár országosat: mindenki megkapja postán a nyomtatványokat és szavazni is lehet postán. Kitöltöd és feladod a beikszelt papírt.
újítás, hogy a postán meg lehet rendelni, ha valakinek erkölcsi bizonyítványra van szüksége. Kitölt az ember egy megrendelőt, feladja, postán megkapja egy csekkel együtt.
mivel itt az év vége, jön az adózás időszaka. Nem, nem "tisztelettel adózom...", hanem jövedelemadóval. Svájcban a fizetésekből nincsen adóelőleg-levonás, hanem minden nyáron bevallást kell készíteni vagy készíttetni az előző évi jövedelemről, úgy tudom, mindenki önadózó. Ezt év végére kiértékelik (pl. jogosak-e a beírt kedvezmények, melyiket veszik figyelembe...), és november környékén megmondják, hogy mennyi adót kell fizetned az előző naptári évre. Két részből tevődik össze: fele a megye kasszájába folyik, fele a lakóhely (település) számlájára. Ezért például nem teljesen mindegy, hogy hol lakik az ember: az adókulcs falunként változik. Most itt pl. 117%, de ahová majd költözni szeretnénk, ott 95% lesz-lenne. Érdekesség még, hogy egy család (jelesül: mi például) 1 bevallást készít. Egy oszlop a férj, egy oszlop én. Ha valaki még emlékszik: tavaly írtam, hogy miután megkapta Amore a kiértékelést, elég volt egyetlen e-mail üzenetet küldeni (egy hotmailes nickname-ről!) ahhoz, hogy egy héten belül megérkezzenek postán a csekkek, hogy ne egyszerre kelljen befizetni az adót, hanem 3 egyenlő részletben...3 egymást követő hónapban (dec-jan-febr).
a kötelező-biztosítás ügyintézése példás kontaktusban áll a közlekedés-felügyelettel. Ahhoz, hogy rendszámot kaphass a k-felügyelettől, be kell mutatnod a papírt, hogy befizetted a kötelezőt. A rendszámok betűjele (első két karakter) a megye rövidítése, ahol lakunk. Ha másik megyébe költözünk, le kell adni a rendszámot és kapunk újat az új megyétől.