Kis svájci népmese.
A boltok többségében ki van írva, hogy a lopást minden esetben feljelentés követi. Ez szorosan kapcsolódik sajnos a múltkori kis néprajzi ismertetőhöz: igen, a nem tőzsgyökeres svájciak kedvéért van kiírva, elsősorban. Az is jellemző nagyjából, hogy melyik náció a leginkább célközönség, de ezt ugye nem írhatom ide, meg minek is.
Viszont a bevásárlóközpont széles folyosóin csak úgy, bárhol állnak fogasok teleaggatva és rá van írva, hogy melyik bolté és milyen akció van. Vagy a drogéria akciós termékeivel vannak megrakva a "gondolák" az út közepén. És nem áll mellettük biztonsági őr...
Sőt.
Ha az ember bemegy az egyik szupermarketbe és bevásárol, mindenfélét, aztán ugyanazzal a megrakott kocsival átsétál a bevásárlóközponton és beugrik még a drogériába, akkor elhiszik neki, hogy igen, itt csak az akciós tusfürdőket vásárolta, az összes többi illatszert, fogkrémet az nem itt vette.
Persze, van blokk is...de fel sem merül, hogy meg kéne vizslatni.
Nem úgy, mint otthon: a bizt.őr végignézi, ahogy a 34ezer forintnyi árut a ka(s)szás munkaerő elé sorakoztatom, majd visszapúpozom a bevásárló kocsiba, megvárja, míg a pénztártól távozom, majd hozzámlép és tételenként átvizsgálja a blokkot és a kocsi tartalmát.
Veled még nem történt meg?
Örülj neki és halgass....
A mosás úgy zajlik, hogy van egy mosókonyha, két dög géppel. A ház lakóira lakásonként egy nap jut, akkor lehet mosni. (miénk a péntek) A mosókonyhában van egy polc, ott tartja mindenki a mosóporját, öblítőjét. Van, aki még a mágnes kulcsot is, ami arra szolgál, hogy a mosógép és a villanyóra közé applikálva a mi számlánkat terhelje az elhasznált áram.
Szóval, senki nem csór mosóport, ruhát, áramot. Senki nem csór semmit. A mosott ruhákat ott teregetjük fel, be lehet kapcsolni egy párátlanító készüléket, hogy gyorsabban száradjanak a ruhák. És még egy adidas pólónk sem tűnt el, pedig a mosókonyha a lépcsőházból nyílik.
Mint ahogyan a bicikli- és a babakocsitároló is, és az ajtaján szintén nincsen lakat... csak kilincs. Ma, mikor a szoliban voltam, kiccsaj rollerrel jött, amit az utcán kint lehet hagyni, míg anyu a csövek felett hever...mert nem viszi el senki.
A szolárium teljesen önkiszolgáló. Belépsz egy előtérbe, onnan nyílik 5-6 kabin. A kabinajtón kívül pénzt kell bedobni, bemész, van két perced, hogy levetkőzz és szánsájn. Nincs ott senki, mégis minden tiszta, ragyog. A papírtörlők sincsenek szétdobálva, mint pl. drága munkahelyem női mosdójában... pedig az...az valahogy mégiscsak a miénk...lenne.
És itt a szoliban, a kocsimosónál, meg egyéb helyeken gondoltak arra, hogy lehet, hogy nincs nálad megfelelő érme, de sebaj, megesik...tehát szereltek fel egy-egy pénzváltót a falra.
Nálunk otthon Pesten közvetlenül a lépcsőházunk előtt posztol az 5 hulladékválogatós konténer. Mittesz a polgártárs? Jobbik esetben, ha a konténer megtelt, akkor melléteszi a szemetet. Rosszabb esetben oda dobja, ahol még van hely. Teszem azt: a papírkartont a fém közé, mert az még csak félig van...
Mi, most, itt, ugyanabban az évtizedben egyetlen üveget sem dobunk ki, meg fémdobozt sem, hanem elmosva szépen addig vigyázunk rá, míg eljön a szombat és megyünk a bevásárlóközpontba, ahol van a gyűjtő. És a tejesdobozt is kiöblítve gyűröm össze kicsire, dobom be a szemeteszsákba, mert úgy ugye nem büdös.
És mindez azért, mert otthon anya képes volt naponta háromszor ledobni a szemetet, itt egy szemeteszsák jut mondjuk egy hétre. Nem tudom, hogy csináljuk, de nem telik meg...szóval, itt valahogy még a szeméttel is spórolunk...így muszáj spórolni a büdössel is.
Mert itt úgy megy, hogy az ember a szemeteszsákot vásárolja. Csúnya is, sürke is, és annyiba kerül, hogy az áráért szállítja el a szemeteskocsi. Nem havi szemétdíj van.
Ilyen zsákot lehet vásárolni pl. 17, 35 vagy 100 literre.
A postás naponta kétszer kézbesít, és szombaton délelőtt is jön.(szombaton már csak egyszer)
Errefelé nem jellemző a vízóra (almérő), mégis tudatosan spórolnak a vízzel.
Nem azért, mert drága, hanem mert megfizethetetlen.
Nálunk otthon minden drága, drágább, mint itt, mégsem spórolunk, csak kurvaanyázunk, hogy miért annyi a számla.
Ez egyébként érdekes: az élelmiszeren kívül itt eddig még bármit összehasonlítottam, kiderült, hogy Magyarországon drágább. Műszaki cikk, ruha, ikea, a kontaktlencsém, autógumi. Bármi.
Valami még az előbb eszembe jutott...
Ja, igen. Amikor elmentünk az itteni polgármesteri hivatalba, hogy a költözködést bejelentsük, az ügyintézőtől kaptunk tökszép prospektust a községről és X frank értékben kupont a vasútra, hogy felfedezhessük a "környéket".
A lépcsőházban képek lógnak a falon és nem lopják el, mint odahaza, a használt tesco-lábtörlőnket.