2006. november 03. 09:06 - szőkekék

Új Eldorádó

"El Dorado, a mesés aranyváros, ahol a kincsek halomban állnak, évszázadokon át foglalkoztatta az ide érkezőket, és biztosította az utánpótlást a megalapított városok számára. Az El Dorado jelentése: "a bearanyozott ember".  
 A Spektrum TV műsorán legközelebb ma 12:20-kor vetítik ezzel a címmel a romániai aranybányákról és annak hatásairól szóló filmet. Én pár napja láttam és nagyon ajánlom mindenkinek.

"Miről is szól a „verespataki ügy”?

       Egy erdélyi falu, Veresbánya – románul: Rosia Montana – helyén tervez aranybányát nyitni a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) román-kanadai vegyes vállalat. Verespatakon (nem mellette, hanem alatta, rajta, benne) taláható ugyanis – amint a feltárások egyértelműen bebizonyították – Európa legrégibb máig fennmaradt aranybányája. Amint a próbafúrások nyomán kiderült, a környező hegyek rejtik ma is a világ egyik legnagyobb, 1,5-2 milliárd dollár haszonnal kecsegtető aranykincsét: a mérések szerint 330 tonna aranyat, és körülbelül 1600 tonna ezüstöt.
 
      A román állam 1997-ben az RMGC 80 százalékos kanadai tulajdonosának, a Gabriel Resources Ltd. cégnek hárommillió dollárért az egész térségre kiterjedő, 25 évre szóló bányászati jogot adott. A cég eddig 90 millió dollárt költött a bányaprojektre. Az ércmennyiségből mintegy 10 millió uncia aranyat és 54 millió uncia ezüstöt lehet hasznosítani, ez az aktuális világpiaci árakon 4,67 milliárd dollár hasznot hajtana. A projekthez szükséges teljes befektetést 600 millió dollárra becsülik: a legnagyobb tétel a feldolgozó üzem félmilliárdos költsége.
      A bányászat nyomán azonban háromezer hektárnyi terület válna kopárrá és súlyosan szennyezetté. A kibányászott aranynak több mint 80 százaléka a kanadaiakat illetné, a román fél alig kapna belőle valamit, s a 15-16 évre tervezett munkálatok befejeztével a környezet helyreállítása is az államra maradna.
    
A helyi és a nemzetközi környezetvédők ellenzik a verespataki beruházást, a vállalkozás ellen emelte fel szavát 1200 tekintélyes nemzetközi szakember és egyebek között a román tudományos akadémia és a román ortodox egyház szent szinódusa is. Hiszen amennyiben a tervekre Bukarestben rábólintanak, mintegy 900 ház, csaknem kétezer lakójának kell a térségből elköltöznie, több templommal és temetővel együtt. A település helyén 600 hektáros derítő épülne, 180 méter magas gáttal, amely a 2000. januári tiszai katasztrófát okozó nagybányainál százszor nagyobb lenne, s amelyben szintén ciános zagyot tárolnának (az aranyat cián segítségével nyerik ki, amit hatalmas ciános tavakban ülepítenek)."

A film többek között arról szól, amit a hírekben már hallottunk. De ha 40-65 éves, sokat látott, sokat tapasztalt, kemény, szikár falusi férfiak könnyeikkel küszködve vagy a kamerától elfordulva  a vízből kampóval kifogott, több mázsa halat siratják, akkor az több, mint egy hír a sok közül.
Ők halászták ki ugyanis a haltetemeket, az apróktól a méteres, csodaszép példányokig, növényevőket, ragadozóhalakat. Mindet, egy szálig.
A völgyben szinte az egyetlen munkalehetőség a fiatalok számára a kanadai "aranygyár". Mielőtt azt hinnénk, hogy teljesen békés szándékkal jöttek: Jockey Ewing ságrulna az irígységtől módszereik láttán.
A 900 háztartás elköltöztetése nem megy olyan egyszerűen, mint ahogy hitték a tengeren túliak. Talán náluk ismeretlen fogalom a szülői házhoz, az anyaföldhöz való kötődés. Ámultan csodálkoznak: hogyhogy nem kell a szegény parasztoknak a sokezer dollár a viskóik helyett?
Pedig a kanadaiak bedobtak mindent, amit tudtak: egy-két lakosnak, aki meglépte a változást, annyi pénzt adtak, hogy lett új házikó az öregeknek, a lánynak és még egy autó is, sőt, a lány lakodalmára is futotta a kárpótlási csomagból. Aki a helybéli temetőben nyugvó halottai miatt nem mozdulna: "MEGOLDJUK!" felkiáltással költöztetik a halottakat is... A kanadaiak fizetik az exhumálást, az új sírhelyet, az új sírkövet, új temetést, mindent. Pénz nem számít, telik a 300 tonna aranyból.

Aki ennek ellenére kitartóan ellenáll, azzal viszont nem bánnak kesztyűs kézzel. A fiatalokat megfenyegetik: ha nem költözöl, kirúgunk és éhen döglesz. Ha anyád-apád nem költözik, kirúgunk és éhen döglesz. A kertekbe folyamatosan be-betörnek "ismeretlen tettesek". Ugyan nem visznek el semmit, hiszen semmilyük sincs ezeknek az embereknek, de lélektani nyomás alatt tartják őket. A néhány megüresedett házat nyomban bontani kezdik, ezzel is jelezve, hogy a makacskodók napjai meg vannak számlálva.
Ugyan még nincsen kész a környezetvédelmi hatástanulmány, de a bontásokat már elkezdték, bízva abban -és valószínűleg igazuk is van- hogy a román állam, aki kb. 16-17%-os tulajdonos a projektben, már nem fog visszalépni.

Ennél még az is emberségesebb megoldás lenne, ha egyszerűen kivárnák, míg ki nem hal a falu lakossága. Az átlagéletkort nagyjából is 75 év felett lehet.
Meg is vagyunk döbbenve, meg nem is, hogy ilyesmi manapság még létezhet.
Tudjuk, hogy pénz beszél...és mocskosul káromkodik.

komment
süti beállítások módosítása